Ana içeriğin başı

Kredili Hisse Senedi

Kredili Hisse Senedi İşlemleri Nedir?

Hisse senedi kredisi; faizi günlük tahsil edilmek üzere, günlük tahakkuk ettirilen ve borçlu cari hesap şeklinde çalışan bir kredidir.

 • Hisse senedi kredisi, yalnızca belirli hisse senetlerinin alım işlemleri için kullanılabilen bir kredi türüdür.
 • Yatırım hesabınızda varlık (TL veya hisse senedi) olması durumunda hisse senedi karşılığı kredi talebinde bulunabilirsiniz.
 • Kredili hisse senedi işlemlerinde minimum %50 oranında öz kaynak bulundurmak zorunludur.
 • Öz kaynak oranı = (Öz Kaynak Tutarı – Kredi Tutarı) / Öz Kaynak Tutarı
 • SPK tebliği gereği öz kaynak oranını %35 seviyesinin altına düştüğü takdirde öz kaynak oranının başlangıç öz kaynak oranına tamamlanması gerekmektedir.
 • BİST 100 Endeksinde bulunan hisse senetleri teminata kabul edilmektedir.
 • BİST 50 Endeksinde bulunan hisse senetleri tek olarak teminata kabul edilebilirken bu endeks dışındaki hisseleri teminat olarak gösterdiğiniz durumda hesabınızdaki teminat en az iki farklı hisse senedinden oluşmalıdır.
 • Teminata uygun güncel hisse senetleri listesi, kredi teminat oranları ve tek olarak teminata kabul edilebilen hisse senetlerini linkten görüntüleyebilirsiniz.
 • Öz kaynak olarak değerlendirilen hisse senetleri ve teminatlandırma oranları SPK ve Borsa İstanbul A.Ş. kurallarına bağlı kalınarak HSCB Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından belirlenmektedir ve değiştirilebilir.
 • Yatırım hesabınızda teminat fazlalığı olması durumunda nakit ihtiyacınızı karşılamak amacıyla hesabınızdan nakit çıkışı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kredili İşlem ve Açığa Satış’la ilgili Borsa İstanbul’un websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hisse Senedi Kredisine nasıl başvurabilirim?

 • Hisse Senedi Kredisi başvurularınızı şubelerimiz aracılığıyla yapabilirsiniz.
 • HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. nezdinde kredi hesabı açılabilmesi için öncelikle yatırım hesabının açılması gerekmektedir. Yatırım hesap açılış taleplerinizi dijital kanallar üzerinden (İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık) yapabileceğiniz gibi şubeniz üzerinden de iletebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi anonim şirketler tarafından ihraç edilen ve şirket sermayesine katılım payını temsil eden kıymetli evraktır. Hisse Senedi ortaklık hakkı verir, borçluluk doğurmaz.

Hisse Senedi hesabı nasıl açabilirim?

Hisse senedi işlemleri HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. nezdinde açılacak bir yatırım hesabı üzerinden yapılabilmektedir. Yatırım hesap açılış taleplerinizi dijital kanallar üzerinden (İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık) yapabileceğiniz gibi şubeniz üzerinden de iletebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Hisse Senedi İşlemlerimi hangi kanallar aracılığıyla yapabilirim?

Hisse senedi pay alım-satım talimatlarınızı, HSBC İnternet Bankacılığı, HSBC Mobil Bankacılık, HSBC Telefon Bankacılığı, Seans Odası ile birlikte Hisse ve VİOP İşlem Platformları (Foreks, İdeal ve Matriks) aracılığıyla verebilirsiniz.

Marj nedir?

Müşterilerin teminata kabul edilebilecek tüm varlıklarının toplam kredi borcuna oranıdır. Kredi marj oranı toplam teminatın kredi riskine bölünmesi suretiyle hesaplanır ve başlangıç değeri 2 (özkaynak oranı 0.50) olarak belirlenmiştir. Kredinin sürdürülebilmesi için bu oranın 1.54’ün altına (özkaynak oranı 0.35) düşmemesi gerekir. Piyasa koşullarındaki volatilite ve değişikliğe bağlı olarak bu oranlar müşteri bazlı veya genel bazda değişiklik gösterebilir.

Teminat nedir?

Kullandırılacak hisse senedi kredisi karşılığında müşteri hesabında bulunması gereken HSBC Yatırım Menkul Değer A.Ş.’nin kabul ettiği kredi teminatına dahil Menkul Kıymetlerin SPK’nun Seri: V No: 65 sayılı Sermaye Piyasası Araçlarının Kredili Alım, Açığa Satış ve Ödünç Alma ve Verme İşlemleri Hakkındaki tebliğde veya Duyurularda belirtilen esaslara uygun olarak hesaplanmış cari piyasa değerleri toplamıdır.

Kredi Faiz Oranı nedir?

Hisse Senedi Kredisine uygulanacak faiz oranını belirtir. Güncel faiz oranlarımız için şubeniz ile iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Teminat Oranı nedir?

SPK mevzuatına göre teminata sayılan hisse senetlerinin belirli bir oranına kadar kredi kullanımı yapabilir. Bu orana kredi teminat oranı denir. Örneğin, kredi teminat oranı %90 olan 100 bin TL tutarındaki A hissenizi krediye teminat olarak göstermeniz durumunda bu hisse karşılığında (100bin TL*%90)=90bin TL’lik hisse alımı yapabilirsiniz.

Öz kaynak olarak değerlendirilen hisse senetleri ve teminatlandırma oranları SPK ve Borsa İstanbul A.Ş. kurallarına bağlı kalınarak HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından belirlenmektedir ve değiştirilebilir. Güncel oranlar linkten görüntülenebilir.